Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
80 postów 212 komentarzy

Majdan w Warszawie?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Rzeczą, której brakuje mi zarówno u ukraińskiej jak i polskiej opozycji, jest brak wizji budowy sprawnego, harmonijnego i stabilnego społeczeństwa z instytucjami samorządności, które działałyby niezależnie od zawirowań mafijnej władzy centralnej.

Internetowe media społecznościowe, są zwykle w opozycji do głównego nurtu, czy jak kto woli, ścieku. Na wydarzenia w Kijowie i ogólnie an Ukrainie, większość niezależnych komentatorów patrzy sceptycznie, widząc nie spontaniczny zryw społeczeństwa lecz raczej przewrót dokonywany przez przeszkolonych i dobrze opłaconych bojówkarzy. Mimo wszystko jakoś nie mogę w sobie wzbudzić żalu za Janukowyczem, który musiał salwować się ucieczką. Co natomiast zwróciło moją uwagę, to dobra organizacja rebeliantów ukraińskich w sferze zapewnienia porządku i bezpieczeństwa w Kijowie. Nie słychać było o masowych aktach anarchii, wandalizmu i rozbojów. A takie rzeczy mają miejsce gdy siły policyjne przestają działać. Wystarczy wspomnieć anarchię przed dziewięciu laty w Nowym Orleanie nawiedzonym przez huragan Katrina.

Jednak rzeczą, której brakuje mi zarówno u ukraińskiej jak i polskiej opozycji, jest brak wizji budowy sprawnego, harmonijnego i stabilnego społeczeństwa z instytucjami samorządności, które działałyby niezależnie od zawirowań mafijnej władzy centralnej. Dyskusje konstytucyjne w Kijowie koncentrują się natomiast wokół uprawnień prezydenta i parlamentu, które po raz któryś z kolei zmieniono. A przecież konstytucja to nie statut kółka różańcowego, który można sobie zmieniać w zależności do humoru. Być może oba społeczeństwa te jeszcze niedorosły do takiego poziomu samoorganizacji.

Śledzę na tyle, na ile pozwala mi czas i energia, dyskusje na portalach internetowych i programy polityczne wszelkich polskich organizacji. Większość z nich reprezentuje jedynie postawy roszczeniowe i krytykujące obecną władzę. Natomiast wyraźnie brakuje mi w tych „programach” następujących punktów:

 • konieczność reformy sądownictwa w kierunku orzekania przez obywatelitzn. przez niezawodowych sędziów wybieranych z dużej populacji w drodze losowania. Chodzi, między innymi, o uniemożliwienie kumulacji władzy w obrębie jednej grupy społecznej, w tym uniemożliwienie procesów politycznych.

 • Wybór prokuratorów i sędziów, przy jednoczesnym ograniczeniu zakresu ich władzy.

 • Wprowadzenie sędziów pokoju do rozstrzygania spraw lokalnych, tak jak to było przed wojną.

 • Zlikwidować państwowe sądy rodzinne. Kwestie rodzinne powinny by rozstrzygane na poziomie społeczności lokalnej, przez osoby pochodzące z wyboru i cieszące się zaufaniem społecznym. Zmniejszy to drastycznie ilość spraw sądowych i przyniesie oszczędności.

 • Przeciwdziałać rozwodom, a jeśli taki się wydarzy, to oboje rodzice powinni mieć prawo i obowiązek wychowywanie dzieci. Ograniczyć alimenty do sytuacji, gdy rodzic nie chce wychowywać własnych dzieci.

 • Przedszkola powinny być opłacane w całości przez rodziców tak aby nie zachęcać rodziców do posyłania dzieci do placówek opiekuńczych. Małe dzieci powinny jak najwięcej czasu spędzać z rodzicami. Chodzi o tworzenie stabilnych związków rodzinnych.

 • Przywróciłbym powszechną służbę wojskową. Przypuszczam, że rzeczywistym motywem wprowadzenia armii zawodowej jest obawa kryminalnych „elit” przed  samoorganizacją społeczeństwa, żeby uniknąć np. sytuacji jak w Poznaniu w 1955r. gdzie przeszkoleni wojskowo cywile chwycili za broń. Służba z poboru zaktywizuje społeczeństwo, nauczy organizowania się i pogłębi więzi społeczne. Nacisk powinien być na służbę lokalną.

 • Nacisk na lokalną bankowość. Chodzi o uniemożliwienie drenażu finansowego kraju.

 • Wprowadzićtytuły własnościw posiadaniu właściciela tak aby uniemożliwić przejmowaniemajątków przez przestępcze sitwy.Więcej na ten temat w tym tekście.

 • Ograniczyć staż parlamentarny i samorządowy do dwóch kadencji. Chodzi o dopływ świeżej krwi i nabieranie doświadczenia politycznego przez szersze kręgi społeczeństwa.

 • Stanowiska rządowe na poziomie ministra powinny być obejmowane przez osoby pochodzące z wyboru.

 • Jestem oczywiście za jednomandatowymi okręgami wyborczymi. Są one oczywistym wymogiem ze względu na przejrzystość wyborów. Nacisk powinien być na wybór osób lokalnych.

 • Powinien być wprowadzony zakaz szpiegowania obywateli przez państwo. Chodzi o eliminację bezpieki.

 • Policja powinna wywodzić się z lokalnych społeczności i im służyć.

 • Zakaz działań obcych służb mundurowych i innych w Polsce w czasie pokoju. Przykładem jest obecność izraelskich uzbrojonych ochroniarzy przy wycieczkach.

 • Podatki powinny być drastycznie ograniczone a na pewno nie powinny by progresywne. Chodzi o to żeby sitwie nie dać możliwości ekscesów. Obecnie olbrzymie sumy są wydawane, między innymi, na gnębienie obywateli przez rozbudowany kryminalny system bezpieki.

 • Wprowadzić prywatne fundusze emerytalne, np. ktoś może sobie kupić nieruchomość na wynajem i potraktować to jako oszczędność na emeryturę z gwarancjami podatkowymi. Np. spłata kredytu na taki cel byłaby odliczana od podatku. Spowoduje to pozostawienie środków w kraju i uniemożliwi skoki na kasę w rodzaju niedawnego skoku sitwy na OFE. Takie rzeczy praktykuje się w innych krajach np. w Australii.

 • Znaleźć sposób na odtwarzanie elit, to znaczy klasy średniej z zapleczem materialnym. Ci ludzie są zwykle siłą napędową społeczeństwa.

 • Zlikwidować rozdawnictwo na przykład w postaci grantów na rozwój firm. Rozdawnictwo tworzy korupcję i powoduje nieefektywność. Jest też zaprzeczeniem sprawiedliwości. Żeby komuś dać trzeba innemu zabrać.

Obecna wiedza z zakresu psychologii społecznej wskazuje na konieczność zapewnienia dopływu świeżej krwi dla uniknięcia tworzenia się patologicznych struktur władzy, wraz z dziedziczeniem negatywnych cech osobowości. Taki właśnie negatywny proces ma obecnie miejsce w Polsce i innych krajach postkomunistycznych.

Wracając do myśli z początku tekstu, tak, Majdan w Warszawie jest potrzebny ale musi to być działanie świadome i przemyślane, żeby nie skończyło się jak większość rewolucji, gdzie następuje jedynie wymiana jednej kryminalnej sitwy na inną.

Bogdan Goczyński

 

 

 

KOMENTARZE

 • jedne dobre, drugie beznadziejne
  jak te JOWy,

  niech się Pan zastanowi, jak się kupuje stanowiska prezesa spółdzielni,
  i zaprzestanie szerzenia szkodliwych dla Polski ideii.
 • @interesariusz z PL 09:59:54
  O prezesach spółdzielni i w ogóle o spółdzielniach nie pisałem. Może Pan wymieni, które to idee są szkodliwe i dlaczego?
 • @Bogdan Goczyński 10:35:02
  spełniam prośbę

  1. JOWy - coraz mniej ludzi potrafi sobie wybrać życiowego partnera, nikt (i to nikt proszę traktować niemalże dosłownie) nie jest w stanie wybrać sobie reprezentanta.

  2. Policja powinna być reżimowa i być silniejsza od lokanych mafii. Do spraw lokalnych można powołać milicję, służącą bezpośrednio ludziom, zamiast straży miejskiej powoływanej przez lokalną mafię, której udało się wygrać wybory.

  3. Podatki powinny być wysokie i progresywne. Państwo jest silne siłą podatków. Jeśli chcemy mieć dobre państwo, to podatki powinny być wysokie. Podatki powinny być progresywne, bowiem jest to jedyna metoda zarazem zachęcająca do inwestycji i do płacenia najemnikom godziwej pensji, zamiast zasiłku na miskę zupy.

  4. Emerytury powinny być wyłącznie państwowe, chociażby do podbudowania solidarności obywatelskiej, jak również ze względu na prawa natury. Największym przekrętem w Polsce była rezygnacja z emerytur rozumianych jako system wzajemnych ubezpieczeń, na model inwestycyjny, w którym emerytury zależą od chwilowej wartości zagrabionych łupów.

  --------------------------------------
  nadmienię, że pomył losowego powoływania sędziów spośród ludzi spełniających pewne kryteria, co najmniej poziomu intaligencji, zawsze postulowałem i popieram.

  x. zakaz szpiegowanie obywateli przez państwo - a przez Michnika ? Największą głupotą Polaków jest prawo, iż każdy możny i każde obce służby mogą mieć swoich agentów w mendiach, z wyjątkiem polskich rządowych służb.
 • @interesariusz z PL 10:56:13
  odn. 1. To może w ogóle zrezygnować z wyborów i władzy centralnej? JOW'y są mimo wszystko bardziej sensowne niż obecna ordynacja proporcjonalna

  odn. 2. Głównym zadaniem policji w każdym państwie a szczególnie w Polsce, jest ochrona rządzącej sitwy a nie obywateli. Dlatego policja powinna wywodzić się z lokalnej społeczności żeby służyć ludziom.

  odn. 3. Podatek progresywny zabija motywację do zarabiania i powoduje ubożenie społeczeństwa. Wysokie podatki czynią z człowieka niewolnika, służą sitwie rządzącej państwem i nie są niczym innym jak haraczem dla mafii.

  odn. 4. Państwowe emerytury to nic innego jak kolejny haracz dla mafii i piramida finansowa. Składki są rozkradane a na wypłaty bierze się pieniądze z bieżącego haraczu. Prywatne emerytury dałyby większą gwarancję wypłacalności i byłyby dziedziczone. Poza tym, może by dać ludziom wybór w jakim systemie chcą się ubezpieczyć?
 • Reforma sadownicza
  Konieczność reformy sądowniczej uważam za pierwszorzędną. Mafia sądowniczo-prokuratorska stanowi faktycznie rząd ukryty pod “czapką niewidką “. To tam kontrolowana jest działalność rządu, tam podejmowane są decyzje o zmianach na szczytach drabiny urzędniczej-rządowej, jak rownież podejmowane – a raczej korygowane i zatwierdzane wszelkie ustawy nie pod względem prawnym ale przydatności jako narzędzie utrzymania społeczeństwa na poziomie poddaństwa. Rząd jest tylko narzędziem w rękach “ rządowników “ sądowo- prokuratorskich dla utrzymania pozorów praworządności jak również urzednikow panstwowych w posluszeństwie za pomocą nagromadzonej o nich wiedzy.
 • @interesariusz z PL 10:56:13
  Tak sie wtrącę...(odkopie temat)

  1. Co ma życiowy partner do reprezentanta? Miał Pan kiedykolwiek znajomych? Jest duża grupa która zawsze trzyma się razem. Ma podobne poglądy. I zawsze znajdzie się osoba która będzie miała większe poparcie reszty... Na prawde nie rozumiem co to ma do partnera życiowego.

  2.Straż miejską to powinno się wywieźć do lasu. Policja też nie spełnia swojego zadania. Boją się ludzi. Przykład, małe miasteczko na P. 4-5 recydywistów siedzi sobie na rynku, atakują ludzi, rzucają butelkami, wyzywają policję...Po kilku godzinach zjawia siępolicja wraz z posiłkami i to sporymi...Na 5 osób... Inny przykład. Kumpelstwo. Małe miasteczko na S. wezwanie policji do kradzieży w sklepie. Policja nie dośc że nie potrafi wypełnić protokołów czy jak się to nazywa to jeszcze urządza sobie pogaduszki szkolne ze złodziejami. Złodzieje proponują mandat 100zł. Po czym informują że będa przychodzić do sklepu bo fajne rzeczy są. Nie odnotowane w protokole...

  3. Słyszał pan o krzywej Laffera? Pewnie nie. W uproszczeniu, większe podatki, mniej osób płaci. Większe podatki więcej osób płaci. Jak Pan ruszy troche głową to odkryje Pan że nie ma żadnego problemu żeby w ogóle nie płacić podatków. W ogóle...


  4. O tym sie nie wypowiem bo już się pogodziłem z tym że jej nie otrzymam.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930